چه تفاوتی میان شیر مادر و شیر خشک اســت؟

دوشنبه 29 خرداد 1396 02:40 ق.ظ

 

چه تفاوتی میان شیر مادر و شیر خشک اســت؟ • توما

 • چه تفاوتی میان شیر مادر و شیر خشک اســت؟ • توما

  به دنیای مادر بودن خوش آمدید. شما هم مثل همه ی خانوم هایی که تازه مادر شده اند، به دنبال پاسخ این سوال هستید که شیر خشک بهتر اســت یا شیر مادر؟ خیلی از خانوم هایی که شاغل هستند یا دردسراتی دارند که نمی توانند آنطور که باید نوزادشان را با شیر خودشان تغذیه کنند، نگران سلامتی نوزادشان هستند. با ما همراه باشید تا مقایسه ای داشته باشیم بین شیر مادر و شیر خشک.

  برخی افراد از بودن در اطراف خانومی که مشغول شیردهی اســت احساس ناراحتی می کنند. با این حال اگر یک بطری حاوی شیر خشک  برای غذا دادن به کودکان به دست بگیرید همین افراد شما را برای اینکه از شیر خودتان به او نمیدهید مورد انتقاد قرار می دهند.

  شیر مادر

  تومادمی اطفال آمریکا ( AAP ) شیر مادر را به عنوان بهترین منبع تغذیه برای نوزادان توصیه می کند. بر اساس گفته های AAP کودکان در شش ماه ابتدایی باید منحصرا با شیر مادر تغذیه شوند. حتی بعد از اینکه دیگر غذاها نیز به کودک داده شد باز هم توصیه می شود مادر تا حداقل یک ســالگی به شیردهی ادامه دهد، ادامه شیردهی بعد از یک ســالگی دیگر به ترجیح مادر و کودک بستگی دارد.

  شیر مادر به دلایل فراوانی برای کودک مفید اســت:

  • آنتی بادی های طبیعی را فراهم می کند که کودک را در برابر بیماری ها مقاوم می کند. بیماری هایی نظیر عفونت گوش.
  • شیر مادر معمولا راحت تر از شیر خشک گوارش می شود. به همین دلیل نوزادانی که شیر مادرشان را می خورند کمتر دچار یبوست یا نفخ می شوند.
  • شیر مادر می تواند خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را در یک ســال ابتدایی زندگی اش کاهش دهد.
  • شیر مادر می تواند هوش فرزندتان را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند عملکرد شناختی بهتری دارند.
  • شیر مادر می تواند در آینده نیز به کودکتان کمک کند. خطر ابتلا به اضافه وزن را کاهش می دهد، و همچنین از پیشرفـــــت بیماری هایی نظیر آسم، دیابت نوع یک و دیابت نوع دو، کلسترول بالا، بیماری هوچکین، لوسمی و لنفوم پیشگیری می کند.

  شیردهی برای مادران هم خوب اســت. خانومی که شیر می دهد کمتر در خطر سرطان پستان، دیابت، بیماری قلبی، پوکی اســتخوان و سرطان تخمدان قرار دارد.

  اما بیایید دلیل اصلی که بیشتر تازه مادرها به خاطرش شیردهی را انتخاب می کنند فراموش نکنیم. با این کار مادر و فرزند تجربه پیوند عمیقی بین یکدیگر تجربه می کنند.

  شیر مادر را می توان خالی و در شیشه نیز ذخیره کرد. این کار تغذیه کودک در مکان های عمومی را تسهیل می کند و شانس غذا دادن به وزاد را در اختیار دیگر اعضای خانواده نیز قرار می دهد.

  شیر خشک

  شیر خشک نیز یکی از انتخاب های ســالم برای کودکان اســت. اگر از شیر خشک اســتفاده می کنید فرزندتان بهترین جایگزین شیر مادر را دریافت می کند. ( سعی نکنید فرمول خاص خود را بسازید و یا به نوزاد شیر گاو بدهید. )

  بسیاری از مادران به دلایل مختلف تغذیه با شیر خشک را انتخاب می کنند:

  • راحت اســت . تغذیه کودک با شیر خشک می تواند در هر زمان و مکانی و توسط هرکسی انجام شود.
  • انعطاف پذیر اســت. مجبور نیستید خالی کردن شیر را در برنامه های روزانه خود بگنجانید. در عوض می توانید مقدار شیر خشک را در اختیار کسی که از بچه پرستاری می کند قرار دهید.

  AM b what do I do if baby cries at night 1080x480 1024x455 چه تفاوتی میان شیر مادر و شیر خشک اســت؟

  • همسرتان می تواند در غذا دادن شبانه به نوزاد کمکتان کند، و در تجربه پیوند با کودک سهیم شود.
  • زمان بندی غذا دادن می تواند ساده تر شود. شیر خشک به سرعت شیر مادر هضم نمی شود، بنابراین نوزادانی که شیر خشک می خورند کمتر نیاز به تغذیه مجدد گیدا می کنند، مخصوصا در ماه های ابتدایی.
  • دیگر لازم نیست نگران آنچه می خورید باشید. خانوم های شیرده ممکن اســت مجبور شوند از خوردن بعضی غذاها که کودکشان نمی تواند هضم کند پرهیز کنند.

  هر کدام از طریقه ها را که برای تغذیه کودکتان انتخاب کردید – شیر دهی، شیر خشک و یا ترکیبی از هر دو – چیزی که اهمیت دارد خوب تغذیه شدن ، مراقبت درست، و عشق ورزیدن به نوزاد اســت. پس زیاد خود را ناراحت حرف مردم نکنید، تصمیم با خودتان اســت!

  منبع: سایت دکتر کرمانی

  ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
  بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکندبرچسب ها: چه ، تفاوتی ، میان ، شیر ، مادر ، و ،